Tuesday 15th October 2019,
Sinematografik

Bülent Uçar – ” YENİ KİTAP – İNSAN NEDEN VAR? ARKA KAPAK – ÖNSÖZ – “

Bülent Uçar – ” YENİ KİTAP – İNSAN NEDEN VAR? ARKA KAPAK – ÖNSÖZ – “

Bülent Uçar’ın  8 Ölü 27 Şarkı adlı romanından sonra, felsefi deneme türündeki ikinci kitabı, insanın dünyada, hangi amaçla bulunduğunu, Hegel, – GEIST, TİN Jean Paul Sartre,VAROLUŞÇULUK (EGZİSTANSİYALİZM ) Ludwig Wittgenstein ETİMOLOJİ, Edmund Husserl FENOMENOLOJİ, David Hume NEDENSELLİKve ESKİ AHİT referans ve yorumlarıyla sorguladığı, alt başlığı FENOMENOLOJİK KAZA ya da ULYSSES SENDROMU olan, İNSAN NEDEN VAR? başlıklı kitabı, İsmail Işık ve kitap 2206 tarafından yayımlandı. Kitaba ulaşmak isteyenler – insannedenvar@gmail.com adresiyle bağlantı kurabilirler.

ARKA KAPAK METNİ

 

“Çocukken, hiçbir şey gerçek değildir. Çocukluk bir rüyadır.” demişti Cabbar ve konuşmaya devam etmişti: “Çocuk olmak, gerçek bir şey bile değil. Onun dünyasında gerçek sandığı her ne varsa büyük rüyanın etkisiyle öyle görünür. Sokağın orta kısmındaki boş arazide bulunan o büyük ağaç, orada yok. Çocuk, onu gördüğünü sanır. Rüya hiç bitmez. O, gerçeğe adım attığını düşünür ama ayakları hep boşluğa takılır, sendelemesi bundandır. Onunla gerçek olanın arasında var olmayan bir duvar örülü. Ötesine geçmesi imkânsız… Bu nedenle de hiçbir gerçeklik çocuğun dünyasına sızamaz. Çocuk da o dünyaya sızamaz. Ama birbirlerini bir şekilde tanırlar.”

 

ÖNSÖZ – MERHAMET

Dün gece, evime giderken canım çok sıkkındı. Daha önce hiç hissetmediğim kadar yoğun bir umutsuzluk hissediyordum. Çünkü yakın bir zamanda öleceğimi ve buna engel olmak için hiçbir şey yapamayacağımı biliyordum. Fazla hızlı gitmiyordum. Sağa doğru sinyal vererek kaldırıma yanaştım. Her şeyi usulüne uygun yapıyordum. Hemen arkamda da bir başka araba durmuş, farkına varmamışım. Ben dışarı çıkınca korna çaldı. Farlarını yaktı, ben de ona doğru yürüdüm. Kafam öyle bozuktu ki, ters bir şey söylese, hayatımda yapabileceğim son şey bile olsa onun suratını kan içinde bırakmak istiyordum. Bunu yapacaktım. Yaklaştım, arabanın içindeki ışığı da açmıştı. Arka koltukta küçük bir kız çocuğu vardı. Adam, camı açtı; korkmuş görünüyordu. Sesi titreyerek konuştu: “Neden durdunuz?”

Duyduğum en tuhaf soruydu. Ne diyeceğimi bilemedim. Ama zaten o bu soruyu sormadan önce aklımı ele geçirerek dilimin tutulmasına neden olan başka bir şey olmuştu. Adam, kendisine zarar vereceğimden korkmuş, sesi titreyerek aciz halde konuşmuştu. Birini aciz görmek, üstelik bu acizliğin nedeninin kendim olması çok korkuttu beni. Ben, hiç kimsenin böyle hissetmesini istemem. O anı unutmam için bir şeyler ver bana. Tilki Nuri, onu dinledi. Ve ondan ayağa kalkmasını istedi. Sonra da “Benim sana bunu unutman için verebileceğim hiçbir şey yok ama senden bir şey alarak unutmanı sağlayabilirim.” dedi. Ve sol elini yukarıya, Sulhi’ye doğru uzattı, ışık söndü. Sulhi, korkunç bir çığlık attı. Ben olup biten karşısında tek bir laf bile etmedim. 

BENZER YAZILAR

Yazar Hakkında

Live Sex Webcam Sex Backstreet Theme Herbalife Ürünleri